Община Гурково е на път да се присъедини към инициативата за създаване на разширена Местна инициативна група (МИГ), съвместно с общините Мъглиж и Николаево. Със своето участие в Сдружение с нестопанска цел „МИГ – Мъглиж, Николаево", което предстои да бъде преименувано на „МИГ – Мъглиж, Николаево, Гурково", Гурково ще стане част от иновативен подход за местно развитие, насочен към устойчиво развитие на територията и подобряване на качеството на живот за местното население.
Инициативата се реализира в рамките на процедура BG06AFSP001-1.001 – „Изпълнение на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка", избрани в рамките на стратегията за местно развитие. Основна цел на проекта е разширяване на обхвата и възможностите за местни инициативи чрез прилагането на подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР).
ВОМР е модерен европейски инструмент, успешно въведен в България през периода 2014 – 2020 г., който дава възможност на местните общности да определят сами своите приоритети и да реализират проекти според специфичните нужди на територията. Методът насърчава активното участие на гражданите и изграждането на устойчиви партньорства между местната власт, бизнеса и гражданския сектор.
С участието на Община Гурково МИГ ще се стреми към постигане на следните цели:
- Подобряване на условията на живот и насърчаване на местната икономика;
- Подкрепа за местния бизнес и въвеждане на иновации;
- Опазване на околната среда и развитие на териториалната идентичност;
- Приобщаващо образование и социална интеграция;
- Преход към кръгова икономика чрез насърчаване на ресурсната ефективност.
Предстои Общинския съвет-Гурково да вземе решение за присъединяването към сдружението и участието на Общината в управителните органи на МИГ. Това ще позволи включване на Гурково в процесите на стратегическо планиране, реализиране на местни проекти и достъп до европейско финансиране за устойчиво развитие.
МИГ е стъпка напред към реализиране на дългосрочна визия за териториално развитие, базирано на нуждите, потенциала и активното участие на местната общност.
***
През периода 2007-2013 г. Република България успешно прилага за първи път подхода ЛИДЕР, последван от подхода Водено от общностите местно развитие – ВОМР, прилаган в периода 2014-2020 г. като модерен инструмент за децентрализация и устойчиво развитие на селските райони. Този европейски модел предоставя възможност местните общности сами да определят своите приоритети и да реализират проекти, съобразени с конкретните нужди на територията им.