„Нека помним, почитаме и предаваме на идните поколения идеалите, за които нашите предци дадоха живота си, нека никога не забравяме уроците на нашето минало, нека се обединим и работим за силна, обединена и развиваща се България!“ – поздрави граждани и гости на Гурково в словото си за Трети март кметът Кънчо Папазов. Той честити Националния празник на България и пожела историята на Гурково да е общият път за единство, достойнство и вяра.
Над 100 доброволци от регионалните клубове на "Традиция" от Нова Загора, Сливен, Стара Загора, Харманли, Хасково и Гурковското сдружение „Хайдушка чета Войвода Генчо Къргов“ представиха историческа възстановка на Битката при Хаин кьой - днешно Гурково, от 2 юли 1877г.
„Преминаването на Хаинкьойския проход се извършва в дълбока тайна. За чест на местното население, не се намира нито един предател, който да съобщи на турците за него. От местни жители научават, че в с. Хаин кьой има неголям турски отряд. Намиращият се в авангарда генерал Раух, княз А.Н.Церетелев, който ръководи българските водачи и разузнавачи, преоблечен като български селянин, заедно с Петко Р. Славейков отиват в селото, оглеждат турския лагер и дори беседват с турските войници и техните офицери. Желаейки да отреже пътя на турците за бягство към Казанлък, генерал Гурко нарежда на генерал Раух, незабавно след излизането в равнината, да завземе с. Ешекчии (днешният град Николаево). В изпълнение на заповедта сутринта на 2 юли преди 148 години, авангардът на отряда достига изхода на прохода“, разказват вълнуващо от „Традиция“ за успешното преминаване на Балкана и излизането на Предния отряд на ген. Гурко в долината на р. Тунджа.
За втора година Трети март тържествено се чества в м. „Корията“ до Гурково около паметник, изграден за сто годишнината от Освобождението. По инициатива на кмета Кънчо Папазов, местния бизнес и родолюбиви граждани, паметникът бе възстановен и пространството около него се облагороди. Възстановена бе чешмата, създаден е отново кът за отдих, нов подход, осветление.
Деца, граждани, общественици поставиха цветя и се поклониха пред паметта на местните борци за национално освобождение Генчо Къргов, Стоян Груйчев – Кръстника, Никола Веранов, Михаил Греков, на незнайните войни от отряда на ген. Гурко и на ген. Гурко, чието име носи днес града.